BOYALI SACLAR İÇİN TEKNİK BİLGİLER

Boyalı Saclar

Bobin boyama rulo halindeki yassı metallere poliüretan merdaneler ile uygulanan yüksek otomasyona dayalı kesintisiz bir boyama işlemidir. Boyalı saclar aşağıda belirtilen adımlardan oluşan kesintisiz hatlarda üretilir.

 • Bobin açılır, üst ve alt yüzeyler temizlenir (özel kimyasallar ile yıkanır ve durulanır),
 • Üst ve alt metal yüzeyleri kromatlanır (korozyon direncini arttırıcı ve boyanın tutunmasını güçlendiren işlem) ve fırınlanır.
 • Astarlanır (sadece ön yüzey boyamalarda arka yüzeye poliüretan yapışkanlığı yüksek arka boya uygulanır) ve fırınlanır.
 • Çift yüzey boyamalarda astarın üzerine talep edilen son kat boya uygulanır ve fırınlanır.
 • Müşteri talebine bağlı olarak koruyucu film uygulaması yapılır,
 • Boyalı metal rulo halinde sarılır ve paketlenir.

Kullanılan boyanın içeriğindeki bağlayıcı rolü üstelenen polimer tipleri göz önüne alınarak boyalı saclar aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir;

 • Polyester (PE) Esaslı Boyalı Saclar: Polyester boyaların en güçlü yönleri renk ve parlaklık seçeneklerimin geniş olması ve ekonomik olmalarıdır. Bu nedenle çok yaygın kullanım alanı bulurlar. Bunun yanısıra esneklik, aşınma dayanımı, korozyon dayanımı, nem dayanımı ve darbe dayanımları da iyidir. Dış dayanımlarının, tebeşirlenme dirençlerinin ve parlaklık dayanımlarının düşük olması zayıf yönleri olarak sıralanabilir. Polyester boya kalınlıkları boyalı sacın kullanım yeri ve beklenen performansa bağlı olarak 20-25 μm arasında uygulanır.
  Daha yüksek kalınlıktaki uygulamalar mümkün olmakla beraber esneklik, yüzey görünüm kalitesi anlamında zafiyet göstermesinden dolayı pek tercih edilmemektedir. Polyester boyalı sacların yaygın kullanım alanları; çatı cephe kaplamaları, sandwich paneller, garaj kapıları, asma tavan, kenet yapımı, beyaz eşya ürünleri ve yağmur suyu tahliye sistemleridir.
 • Süper (High Durable ) Polyester Esaslı Boyalı Saclar: Standart polyester boyalara göre daha yüksek renk dayanımı ve bükülebilme özelliğine sahip olan son yıllarda kullanımı artan, özellikle kompozit panel gibi cephe kaplamada tercih edilen bir boya türüdür. Polyester boyaların UV dayanımı RUV2 olarak değerlendirilirken süper polyester boyalar aynı PVDF boyalar gibi RUV4 sınıfında değerlendirilir. Uygulama kalınlığı polyester boyalarda olduğu gibi 20-25 μm arasındadır.
 • PVDF Esaslı Boyalı Saclar: PVDF boyaların en güçlü yönleri renk ve parlaklık dayanımılarının, tebeşirlenme dirençlerinin ve pek çok kimyasala karşı dayanımlarının çok iyi olmasıdır. Esneklik, darbe ve aşınma dayanımları da iyidir. Çizilmeye karşı dirençlerinin düşük olması, renk ve parlaklık seçeneklerinin polyester boyalar kadar çeşitli olmaması ve yine polyester boyalara göre daha düşük kaplama alanlarının olması zayıf yönleri olarak belirtilebilir. PVDF boya kalınlıkları genel olarak 20 μm ile 25 μm arasında değişmektedir.
  PVDF boyalı sacların yaygın kullanım alanları; Boya türleri içinde en iyi renk ve parlaklık stabilitesine sahip olmaları nedeniyle güneşin çok etkili olduğu bölgelerde çatı cephe kaplamalarında, sandwich panellerde ve bunun yanında kompozit üretimi ve reklam panellerinde tercih edilirler.
 • Poliüretan Esaslı Boyalı Saclar: Bu boya türü poliamid takviyesiyle çok yüksek çizilme ve sürtünme direnci ne sahiptir. Poliüretan esaslı boyalar düz veya desenli (PUR- PA Texture) şekilde uygulanabilirler. Korozyon dirençleri, renk ve parlaklık dayanımları ve form verilebilirlikleri de iyidir. Poliüretan boyaların yaygın uygulama kalınlıkları 20-25 μm olmakla beraber daha kalın uygulamalar da mümkündür. Poliüretan esaslı boyalı sacların yaygın kullanım alanları; Yüksek çizilme dirençleri sebebiyle garaj kapıları ve panjur (roller shutter) üretimi gibi çizilme direncinin önemli olduğu uygulamalarda tercih edilirler. Çatı ve cephe kaplamaları diğer kullanım alanlarıdır.
 • Kırışık (Wrinkle) Polyester Esaslı Boyalı Saclar: Bükülebilme özellikleri poliamid esaslı boyalarda olduğu gibi yüksektir. Tanecik ve dokusal yapılarının diğer boyalardan farklı olması nedeniyle görsel olarak fark yaratabilen bir boyalı sactır. Özellikle çatı kremit yapımında kullanım alanına sahiptir. Boya kalınlığı talep edilen dokunun ve rengin çeşidine bağlıdır.
 • Plastisol (PVC) Esaslı Boyalı Saclar: Diğer boya türlerine göre çok daha yüksek uygulama kalınlıklarına sahiptirler. 100-200 μm kuru film kalınlıkları yaygın olarak kullanılmaktadır. Korozyon ve nem dayanımlarının çok iyi olması en güçlü yönleridir. Boya türü itibariyle büküme ve şekillendirmeye uygundurlar. Embosser (kabartma) uygulamasına elverişli olmaları önemli özelliklerinden biridir. Renk ve parlaklık dayanımları en zayıf yönleri olarak belirtilebilir. Bu nedenle güneş ışınlarının çok etkili olmadığı bölgelerde (örn. Kuzey Avrupa) yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Plastisol esaslı boyalı sacların yaygın kullanım alanları; UV direncinin çok önemli olmadığı, yüksek korozyon direnci gerektiren uygulamalar ve çatı-cephe kaplamalarıdır.
Whatsapp Satış Hattı
1
Whatsapp Satış Hattı
‎Ümit Metal Paslanmaz Çelik A.Ş. ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!