PASLANMAZ ÇELİKLERDE YÜZEY KORUMA VE TEMİZLİK

Paslanmaz çelikler öncelikle imalat sırasında veya çelik merkezlerinde satışa sunulmadan önce yüzeylerini korumak için özel PVC malzeme ile kaplanırlar. Bu kaplama şekli malzemenin kullanılacağı yere ve imalata göre değişir.

Ayrıca imalattan sonra gerekli temizlik için aşağıdaki bilgiler tavsiye edilebilir.

Yüzeydeki parmak izleri için sabunlu su veya yumuşak bir deterjan genelde güvenilir ve başarılıdır. Ayrıca satış merkezlerinde tescilli temizlik spreyleri mevcuttur. Bu temizlik spreyleri mevcut parmak izlerini yok eder ve yüzeyi parmak izlerinin bir sonraki hizmette görülme eğilimini azaltacak bir durumda bırakırlar. Spreyi yüzeye uyguladıktan sonra kuru bir bezle parlatmak gerekir. Aynı lekeler cam temizleyiciler ile de temizlenebilir. Ancak bu ürünlerden klorür içermeyenler tercih edilmelidir. Daha inatçı lekeler için ev tipi yumuşak krem temizleyiciler etkilidir. Bunlar ayrıca su lekeleri ile hafif renk atmaları da temizleyerek çıkarmaya uygundur. Temizlik sonrasında kalıntılar tercihen su ile temizlenerek kurulanır. Paslanmaz çelik yüzeyler üzerinde çizikler bırakacağından ovma tozları türü ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Ciddi yağ ve gres yağı lekeleri mavi ispirto ve izopropil alkol dahil olmak üzere alkol esaslı ürünlerle veya aseton gibi diğer çözücülerle çıkartılabilir. Bu ürünler paslanmaz çelik için aşınma tehlikesi yaratmazlar.

Boyalar ve duvar yazıları tescilli alkalin veya çözücü esaslı boya çıkarıcılarla yok edilebilir. Alttaki yüzey çizilebileceğinden sert bıçak veya spatula kullanmamak gerekir.

Başka bir seçenek olarak kirleri sökmek için fosforik asit içeren tescilli bir paslanmaz çelik temizleyicisi kullandıktan sonra deiyonize su ile durulayıp kurulayın. Yamalı bir görüntüden sakınma için parçanın tüm yüzeyinin temizlenmesi tavsiye edilir.

Paslanmaz çelikler üzerinde kullanılmaması gereken temizleyiciler arasında şunlar bulunur.

  • Klorür içeren ,özellikle hidroklorik asit içeren temizleyiciler
  • Hipoklorür içeren ağartıcılar yanlışlıkla paslanmaz çelik üzerine dökülürse derhal temiz su ile yıkanıp kurulanmalıdır.
  • Gümüş temizleyiciler Yukarıda belirtilen temizlik işlemleri için nemli bir bez veya güderi kullanılabilir.
  • Daha inatçı kirler için Scotch Brite gibi naylon süngerler genelde tatmin edicidir. Paslanmaz çelik üzerinde paslanmaz olmayan çelik esaslı ovma telleri, temizlik elyafları veya tel fırçalar kullanılmamalıdır.
  • Bunlar hem yüzeyi çizerler hem de paslanmaz yüzey üzerinde karbon çelik tortular bırakırlar. Bu da yüzeyin sonradan pas lekeleri oluşmasına sebep olur.
  • Desenli yüzeye sahip paslanmaz çeliklerin temizlenmesinde yumuşak naylon fırçalar kullanılabilir.
  • Demir partiküllerine bağlı çapraz kirlenmeyi önlemek için temizlik malzemelerinin daha önce sıradan çelikte kullanılmamış olduğundan emin olmak gerekir.
Whatsapp Satış Hattı
1
Whatsapp Satış Hattı
‎Ümit Metal Paslanmaz Çelik A.Ş. ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler!